Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Трансформація системи

Категорії

Прогрес змін у первинній медичній допомозі обговорили на засіданні Уряду

20 червня 2018
4726

У липні принцип «гроші йдуть за пацієнтом» запрацює у 149 комунальних та 12 приватних поліклініках і амбулаторіях, в яких працюють сімейні лікарі, педіатри та терапевти. Держава оплачуватиме на рахунок медзакладу за роботу лікаря, якого обрала конкретна людина. Про перші здобутки трансформації охорони здоров’я на засіданні Кабінету Міністрів України розповіли заступник міністра охорони здоров’я України Павло Ковтонюк та голова Національної служби здоров’я України Олег Петренко.

У липні вперше в Україні пацієнти та лікарі матимуть чіткий перелік послуг первинної медичної допомоги, який гарантовано оплачується державою та є безоплатним для пацієнтів. Зокрема, до послуг лікаря первинної медичної допомоги входитиме діагностика, лікування та запобігання хворобам, в тому числі профілактичні огляди для пацієнтів із семи груп ризику, вісім основних аналізів і досліджень, профілактичні щеплення, а також направлення на діагностику та лікування на інші рівні медичної допомоги у разі необхідності.

«149 медзакладів уже почали працювати за новою моделлю. Це означає, що в цих закладах будуть забезпечені відповідні умови та стандарти надання медичної допомоги, згідно з вимогами Нацслужби здоров’я. Лікарі, які в них працюють, отримуватимуть вищу заробітну плату, думаю, вдвічі. Окрім того, Нацслужба здоров’я буде дбати про те, щоб стандарти медпослуг постійно підвищувались», – зауважив під час засідання Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

Серед закладів «первинки», які фінансуватимуться за новою моделлю з липня, усі заклади Києва, кількох обласних центрів – Вінниці, Полтави, Черкас, Хмельницького – та великих міст – Кривого Рогу і Кременчука. Відтак реформа запрацює у 20 областях. Загалом це 29 міст, 69 об’єднаних територіальних громад та 46 районів. На цих територіях проживає 8 мільйонів українців. І понад 2 мільйони з них уже обрали своїх лікарів та підписали з ними декларації.

«З липня запрацюють зовсім нові правила роботи закладів «первинки», які уклали договори з НСЗУ. Це принесе такі позитивні зміни,  як конкуренція за пацієнта, справедлива винагорода за роботу лікарям, чіткий набір медичних послуг для пацієнтів», – зазначив голова Національної служби здоров’я Олег Петренко.   

Українці зможуть і надалі отримати медичну допомогу у будь-якому медзакладі незалежно від того, чи обрали вони свого лікаря і підписали з ним декларацію, чи ще продовжують його шукати. Друга хвиля укладання угод медзакладів з НСЗУ і входження їх у реформу розпочнеться 25 липня. До 15 серпня НСЗУ завершить другу хвилю підписання договорів із закладами «первинки». З жовтня ці заклади почнуть отримувати фінансування на свої рахунки за тарифами із застосуванням вікових коефіцієнтів. До 2019 року всі заклади ПМД мають підписати договори з НСЗУ.

«Наша мета, щоб до кінця року всі заклади «первинки» мали договори з Національною службою здоров’я. Наголошую, що всі заклади отримають кошти цього року. Звичайно, ті, що уклали договори з НСЗУ, отримають їх більше і по новому принципу. Хто не уклав – отримає медичну субвенцію. Але ці два паралельні механізми будуть діяти до кінця року, а з 2019 року вся первинна допомога повинна працювати за принципом «гроші йдуть за пацієнтом» і підписати договори з НСЗУ», – зазначив заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк.

Читайте також