Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Трансформація системи

Категорії

10 практик, які допоможуть пришвидшити автономізацію

11 квітня 2018
4605

Реорганізація закладу охорони здоров’я у комунальне некомерційне підприємство важлива складова входження закладу в нову медичну систему України. Процедура реорганізації через перетворення не відноситься до складних корпоративних процедур.

Вміле планування,  контроль та командна гра є запорукою успіху. Процедура реорганізації є досить врегульованою. Але на практиці в різних громадах вона відбувається по-різному. В рамках проекту підготовки до входження у реформу сотні громад-лідерів з усієї України, експерти МОЗ та проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії», компонент підтримки медичної реформи, пропонують 10 практик, які можуть пришвидшити або сповільнити процес автономізації. 

Усі ці практики - з приставкою "не" чи без неї -  можуть бути доцільними до застосування. Конкретну процедуру слід розглядати в комплексі виходячи з особливостей. Водночас, астосування прозитивних практик дозволяє пройти процедуру більш простіше та швидше.

 

Створіть календар реорганізації

Процес реорганізації формально регламентовано строками, наприклад, строк отримання нової ліцензії чи строк заявлення вимог кредиторів.  Є й дії які, не обмежені формально строками, але від їх вчинення залежить можливість рухатись далі по інших процедурах. Оскільки для успішної процедури треба, щоб усі учасники повністю виконали завдання, встановіть жорсткі строки.

 

(НЕ) вимагайте від головного лікаря «всього»

Головний лікар закладу ПМД є керівником медзакладу. Водночас, до процесу автономізації залучені підрозділи власника (громади), які не підпорядковані головному лікарю. Тобто керівник медзакладу не може впливати на процес прийняття частини рішень щодо автономізації. Лише спільна злагоджена робота структурних органів власника (громади) і керівництва медзакладу може зробити процес автономізації простим та швидким.

 

Комунікуйте усередині

Визначте відповідальну особу – куратора процедури, яка буде відповідати за взаємодію між підрозділами та проконтролює строки виконання завдань, зможе вирішити суперечності у випадку їх виникнення. Доцільно, щоби ця людина мала відношення до відповідної ради – власника закладу охорони здоров’я та могла успішно комунікувати як із закладом (комісією з реорганізації) так і з підрозділами, які забезпечують процедуру з боку власника (фінансовий, юридичний, апарат та комісії відповідної ради).

 

(НЕ) затверджуйте статут, в якому максимально обмежені повноваження керівника

Дозвольте керівнику бути керівником. У цьому суть автономізації. На практиці, саме керівник більше розуміє нагальну потребу закладу та може визначити найбільш критичні напрямки. Повноваження власника мають забезпечувати стратегічний контроль (а не тактичні вказівки) за  діяльністю закладу.

 

Делегуйте повноваження

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» допускає делегування певних повноважень місцевої ради. Наприклад, доцільно одразу делегувати право затвердження передавального акту Голові місцевої ради або голові виконавчого органу місцевої ради. В такому випадку, процедуру реорганізації можна провести за одну сесію ради. Підписання акту відбувається гнучко після завершення строку заявлення вимог кредиторами та одразу подається до державного реєстратора, якщо на першій сесії було затверджено статут (або право його затвердження також було делеговано).

 

(НЕ) призначайте головою комісії з реорганізації не керівника закладу охорони здоров’я

На час після прийняття рішення про реорганізацію закладу і до реєстрації підприємства-правонаступника повноваження керівника закладу переходять до голови комісії з реорганізації. Водночас, головний лікар не звільняється та продовжить виконувати свої повноваження після реєстрації підприємства-правонаступника. Призначення такого тимчасового «керівника» найчастіше має негативний ефект.

 

Синхронізуйте події

Заплануйте, коли доцільніше виносити на сесію вашої ради відповідне питання про реорганізацію, коли планувати наступне засідання сесії, коли робити реорганізацію, щоб не було перебоїв у проведені платежів казначейством.

 

Робіть підготовчі дії завчасно

Наслідок реорганізації - внесення змін у значну кількість документації та проходження ряду процедур. Хоча внести зміни до бюджетної програми можна лише коли буде зареєстровано новий заклад, це не заважає підготувати проект змін ще на стадії заявлення вимог кредиторами. Для ліцензування необхідно подавати відомості про матеріально-технічне оснащення закладу. Обладнання має бути метрологічно повіреним. Перевірте завчасно, чи наявне обладнання для отримання нової ліцензії та чи пройшло воно метрологічну повірку.

 

Цікавтеся закладом

Після реорганізації ваш заклад буде отримувати нову ліцензію. Поцікавтесь, чи все в нього добре з матеріально технічним оснащенням. Чи є у закладу кошти? Можливо прийдеться шукати грошові кошти на оновлення чи придбання нових активів згідно табелю оснащення. Доцільно запланувати видатки завчасно, а не шукати гроші в останній момент.

 

Користуйтесь зручними інструментами

Полегшити процес автономізації допоможе Конструктор для генерування пакету документів для автономізації закладів охорони здоров’я. За допомогою цього електронного інструменту ви легко можете сформувати пакет документів для автономізації закладу охорони здоров’я: рішення про реораганізацію, статут, пояснювальну записку.

Крім того, зверніть увагу на такі електронні інструменти:

 

Детально про перетворення закладів охорони здоров’я з бюджетних установ у комунальні некомерційні підприємства читайте на сторінці  http://healthreform.in.ua/autonomization/

Читайте також