Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Новини

Здавайте кров. Здавайте її зараз. Здавайте її часто – гасло Всесвітнього дня донора крові 2017

14 червня 2017
992

Щороку в усьому світі 14 червня дякують донорам крові за порятунок людських життів. У середньому в Україні щорічно 500 тисяч українців здають кров. Це близько 600 тисяч донацій крові та її компонентів. При цьому лише 10% донорів здають кров регулярно від 3 до 5 разів на рік.

Як підготуватися до здачі крові. Існують певні правила безпечного донорства?

- Не приходьте здавати кров, якщо відчуваєте нездужання (озноб, запаморочення, головний біль, слабкість).

- Не паліть за годину до донації.

- Не вживайте алкоголь за 48 годин до донації.

- Обов’язково виспіться і з’їжте легкий сніданок (солодкий чай, дієтичне печиво, каша на воді).

- Намагайтеся обмежити вживання жирної, смаженої та молочної їжі напередодні та в день здачі крові.

- За три дні до донації відмовтеся від прийому анальгетиків і аспірину а також ліків, що містять їх (ці речовини погіршують зсідання крові).

- Під час огляду лікарем перед донацією відверто відповідайте на запитання і не приховуйте інформацію про вживання ліків, алкоголю, наркотичних речовин і перенесені захворювання.

Після здавання крові

10–15 хвилин посидьте спокійно і, якщо ви добре себе почуваєте (не відчуваєте слабкості або запаморочення), пройдіть в буфет і випийте солодкого чаю.

Якщо ви відчули запаморочення, зверніться до медичного персоналу. Найпростіший спосіб допомогти собі – лягти і підняти ноги вище голови або сісти і опустити голову між колін. Не намагайтеся одразу йти чи керувати машиною, якщо у вас паморочиться голова.

Протягом 3–4 годин не знімайте пов’язку і намагайтеся її не мочити. Це вбереже вас від виникнення синця. 

Уникайте в цей день важких фізичних і спортивних навантажень, підйому важких предметів, у тому числі і сумок із покупками.

Повноцінно і регулярно харчуйтеся протягом 2 діб після донації і випивайте не менше 2 літрів рідини на день: соки, воду, неміцний чай (алкоголь не рекомендується).

Хто може і не може бути донором?

Донором може бути будь-який дієздатний громадянин України віком від 18 років, який пройшов відповідне медичне обстеження і в якого немає протипоказань, визначених МОЗ України.

Взяття крові та (або) її компонентів у донора дозволяється лише за умови, що здоров’ю донора не буде заподіяно шкоди.

Абсолютні протипоказання донорства:

Трансфузійно-трансмісивні захворювання (інфекції, що передаються з кров’ю – ВІЛ/СНІД, гепатити, сифіліс, туберкульоз тощо; паразитарні захворювання – ехінококоз, токосплазмоз тощо).

Соматичні захворювання (злоякісні новоутворення, хвороби крові, наркоманія, алкоголізм, серцево-судинні захворювання, хвороби органів дихання тощо).

Ризикована поведінка: надання сексуальних послуг за плату, статеві стосунки з малознайомими особами без презерватива, часта зміна статевих партнерів, гомосексуальні стосунки, наркоманія.