Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Новини

В Одесі відкрито першу в Україні клініку фундації AHF для швидкого тестування та лікування пацієнтів з ВІЛ/СНІД

15 грудня 2017
4253

Більше 2 тисяч одеситів на рік зможуть безкоштовно протестуватись на ВІЛ у клініці «Test & Treat» благодійної фундації АНТИСНІД-США в Україні (AHF Ukraine), що відкрилась 15 грудня на вул. Велика Арнаутська, 44.  

Одеська область є одним із найбільш уражених ВІЛ-інфекцією регіонів країни. За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, станом на 1 жовтня 2017 року поширеність ВІЛ-інфекції в області складає 876,4 випадки на 100 тис населення.

Згідно з розрахунковими даними, майже половина людей, які живуть з ВІЛ в Україні, не знають про свій ВІЛ-позитивний статус. Тому одним із ключових кроків у реалізації стратегії держави з подолання епідемії ВІЛ/СНІД до 2030 року є збільшення мережі лікувальних закладів, де діятимуть ефективні моделі швидкого тестування та лікування ВІЛ-позитивних людей.  

Клініка «Test & Treat» фундації AHF – це перший в Україні заклад охорони здоров’я, що покликаний не лише діагностувати ВІЛ-інфекцію, але, у разі її виявлення, допомогти ВІЛ-позитивним людям розпочати якнайшвидше лікування й підтримати їх та їхніх рідних на всіх його етапах.

Якнайшвидший та регулярний прийом ВІЛ-позитивною людиною антиретровірусної терапії (АРТ) сповільнює та пригнічує розвиток вірусу імунодефіциту, відновлює функції імунної системи та дає можливість жити повноцінним життям. Наприклад, вагітна жінка шляхом прийому АРТ знижує ймовірність передачі ВІЛ дитині до менш ніж 1%.

Зоя Шабарова, голова Європейсього Бюро AHF, відзначає унікальність відкритої в Одесі клініки на теренах Європи:

«Цьогоріч фундація AHF святкує 30-річчя своєї роботи у світі. Лише в Європі ми опікуємось більш ніж 50 тис. пацієнтами. І ми пишаємось, що в Україні ми відзначаємо цю дату відкриттям першої в Україні клініки AHF, яка працюватиме за комплексною моделлю раннього виявлення ВІЛ-інфекції та її негайного й ефективного лікування. Для нас важливо, щоб ця клініка стала прикладом нового підходу до надання послуг з діагностики та лікування ВІЛ, і щоб досвід її роботи й досягнуті результати були покладені в основу структурних змін в Національній політиці громадського здоров’я у сфері профілактики та лікування ВІЛ/СНІД».

В'ячеслав Полясний, директор Департаменту охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації, звертає увагу на те, що Одеська область готова ділитися досвідом комплексного підходу до контролю ВІЛ-інфекції:

«Одеська область є одним із ключових регіонів, де є гостра потреба в контролі ВІЛ-інфекції. Рівень захворюваності на ВІЛ в області – один із найвищих в Україні вже не один рік поспіль, тому розширення доступу одеситів до послуг швидкого тестування і, за необхідності, лікування є вкрай важливим. В Одеській області AHF вже протягом багатьох років підтримує програми швидкого тестування та лікування пацієнтів з ВІЛ на базі широкої мережі комунальних лікувальних установ різних рівнів. Відкриття клініки в форматі, де комплексні послуги надаються з особливим фокусом на індивідуальні потреби кожного відвідувача або пацієнта, є цінним не лише для самих пацієнтів, але і для області в цілому. Одещина як перший регіон, в якому відкривається такого роду клініка, готова надалі ділитися досвідом комплексного підходу до контролю ВІЛ-інфекції. Ми впевнені, що реалізувати мету подолання ВІЛ-інфекції в регіоні до 2030 року можливо тільки за допомогою об'єднання зусиль і ресурсів влади області, державних установ охорони здоров'я та неурядових організацій».

Світлана Єсипенко, головний лікар Одеського обласного центру СНІД, підкреслює критичну потребу Одещини в збільшенні можливостей для виявлення та контролю ВІЛ-інфекції:    

«Багаторічна співпраця Обласного центру по боротьбі зі СНІДом з AHF Ukraine стартувала в 2009 році. Сьогодні вона набула нової форми, що лягає в формат реформи охорони здоров'я, яку  проводить Міністерство охорони здоров'я України. Політика Одеської обласної державної адміністрації та Департаменту охорони здоров'я з посилення заходів у відповідь на епідемію ВІЛ і туберкульозу в регіоні полягає в забезпеченні доступу пацієнтів до інтегрованих послуг на базі одного лікувального закладу та наближенні допомоги до пацієнтів шляхом децентралізації послуг. Створення комунального підприємства «Одеський обласний Центр соціально значущих хвороб» дає можливість впровадити нові форми співпраці з міжнародними партнерами, зокрема з AHF. Таке партнерство дозволить поліпшити діагностику ВІЛ та інших опортуністичних захворювань серед населення, забезпечити антиретровірусною терапією усіх ВІЛ-позитивних пацієнтів і розширити доступ до профілактичних програм».

Усі послуги в клініці – безкоштовні. Заклад працюватиме з понеділка по суботу з 9:00 до 19:30.

Заклад створено коштом фундації АНТИСНІД-США в Україні (AHF Ukraine)  у співпраці з Одеським обласним центром СНІД у рамках Меморандумів про наміри між Міністерством охорони здоров'я та AHF, а також між Департаментом охорони здоров’я Одеської обласної державної адміністрації та AHF.

AHF Ukraine – одна з найбільших неурядових організацій, яка реалізує програми з профілактики та тестування на ВІЛ, лікування ВІЛ-інфекції, а також адвокації в 39 країнах світу, в тому числі й у 12 регіонах України.