Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Новини

Реформування системи громадського здоров’я: роль МОЗ в системі епіднагляду

23 вересня 2016
689

22 вересня в Українському кризовому медіа-центрі пройшов круглий стіл на тему “Що буде після ліквідації СЕС: зміна вивіски чи нова система громадського здоров’я?” за участі заступника міністра охорони здоров`я Оксани Сивак, на якому представники Уряду, Верховної Ради та експерти з неурядових організацій обговорили проблеми та перспективи реформування системи громадського здоров’я та епіднагляду.

Станом на сьогодні функції ліквідованої Санітарно-епідеміологічної служби в Україні розподілені між Міністерством охорони здоров’я (питання, що стосуються громадського здоров’я) і Міністерством аграрної політики та продовольства (питання, що стосуються усього шляху харчових продуктів до споживача). Незважаючи на інституційні зміни та перерозподіл функцій, державним пріоритетом має стати профілактика захворювань і підтримка здорового способу життя.

В Україні функція епідеміологічного нагляду, як і майнові комплекси колишньої СЕС, включаючи лабораторії, перейшли у підпорядкування МОЗ. Таким чином, міністерство отримало можливість максимально зосередитися на проблемах громадського здоров’я.

“86% смертей в Україні спричинені неінфекційними захворюваннями, профілактикою яких якраз треба займатися на державному рівні. Це і буде одним із завдань Національного центру громадського здоров’я”, – підкреслила Оксана Сивак, заступник міністра охорони здоров’я України.

Експерти дійшли згоди, що надзвичайно важливою є розробка законодавства для врегулювання даної сфери. Наразі законопроект № 5134 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у частині оптимізації системи центральних органів виконавчої влади у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення” вже поданий на розгляд Верховної Ради України 16 вересня. Як зазначив Олексій Кириченко, народний депутат України, даний документ стане важливим кроком до чіткого врегулювання роботи нових виконавців не лише тих функцій, якими раніше опікувалася СЕС, а й тих, якими досі держава фактично не займалася.

Координація та комунікації між усіма інституціями, до яких перейшли функції колишніх СЕС, також була визначена серед пріоритетів подальшого реформування системи. Адже, як зауважив Володимир Лапа, Голова Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, їхня служба “сьогодні виконує функції колишньої СЕС, окрім тих, що стосуються громадського здоров’я і профілактики захворювань”.

На сьогоднішній день Концепція розвитку системи громадського здоров'я в Україні вже розроблена і зараз проходить необхідні процедури узгодження з центральними органами виконавчої влади. Важливе місце в ній займає система центрів громадського здоров'я, яка розглядається як база для посилення функцій епіднагляду за інфекційними та неінфекційними захворюваннями. Серед іншого центри будуть займатися просвітницькою діяльністю та підвищенням обізнаності населення на теми здорового способу життя та профілактики захворювань.