Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Новини

Позиція МОЗ щодо висновків аудиту Рахункової Палати України щодо ефективності програми “Лікування громадян України за кордоном”

3 червня 2018
6426

Міністерство охорони здоров’я України стурбоване активним поширенням окремих уривків виступу заступника міністра охорони здоров’я Олександра Лінчевського, вирваних з загального контексту плідного діалогу МОЗ України з Рахунковою палатою України.

МОЗ України вважає звіт Рахункової палати за результатами аудиту програми високопрофесійним документом, що буде використаний для подальших змін.

Заступник міністра Олександр Лінчевський приносить вибачення за емоційні вислови, неприпустимо невдало використані під час його доповіді для опису проблеми, що зачіпає надто чутливі питання для пацієнтів, їхніх близьких та небайдужих громадян.

Крім того, МОЗ України привертає увагу до неприпустимості розповсюдження некоректного припущення щодо високого рівня смертності (25%) серед пацієнтів, яких Міністерство направляло на лікування за кордон. Оскільки всі пацієнти у рамках цієї програми перебувають у важкому або вкрай важкому стані здоров’я, прогнозування успішності трансплантації та імовірності настання рецидиву ускладнене та залежить, у тому числі, і від якості забезпечення  післяопераційного періоду після повернення в Україну. Усі ці випадки мають високі ризики, отже, частка випадків з ремісією на рівні 75% є високим результатом для подібної програми.

Команда МОЗ України також закликає представників ЗМІ, політиків і всіх громадян припинити розповсюдження вирваних з контексту слів і запобігти подальшим маніпуляціям, що несуть велику суспільну шкоду.

МОЗ вважає кінцеві результати програми “Лікування громадян України за кордоном” в цілому успішними за час роботи команди. За останні два роки відправлено на лікування в півтора рази більше пацієнтів, ніж за попередні 6 років сукупно. Перебування пацієнтів у черзі скоротилось з року до місяців, іноді тижнів. Формується мережа перевірених і надійних світових клінік-партнерів, з якими йде системна співпраця. Шанс на подовження життя отримують більше 75% пацієнтів.

Водночас, Міністерство охорони здоров’я усвідомлює необхідність впровадження змін у програмі “Лікування громадян України за кордоном”. Бюрократичні труднощі, з якими зіштовхуються пацієнти, щоб потрапити у чергу, випадки шахрайства з боку посередників, перерви в фінансуванні — проблемні питання, що вимагають вирішення.

Крім того, програма лікування за кордоном на 87% складається з випадків трансплантації органів та кісткового мозку. Для закордонних лікарень українці є іноземцями та медичними туристами, ціни на операції суттєво вищі за такі самі операції для європейців. Українці були вимушені брати участь у цій програмі, оскільки за відсутності прогресу в розвитку власної трансплантології в Україні, програма лікування за кордоном була та поки що лишається єдиним шансом пацієнтів на подовження життя.

З розвитком власної трансплантології, у тому числі в результаті зняття законодавчих перепон, що відбулося 17 травня цього року, за наявні бюджетні кошти, що досі витрачаються на лікування за кордоном, стане можливим забезпечити в декілька разів більшу кількість пацієнтів необхідними операціями.

Сьогодні бюджет програми “Лікування громадян України за кордоном” є найбільшим за всю історію її існування.

Міністерство охорони здоров’я вважає, що подальше збільшення бюджетів програми “Лікування громадян України за кордоном” є недоцільним і додаткові ресурси мають бути направлені на розвиток національної програми: насамперед, освіту українських медиків за кордоном та пілотні проекти з трансплантації в Україні.

У той самий час міністерство не припиняє направляти громадян України на лікування за кордон, поки транспланталогія в Україні не почала працювати. Ми використовуємо всі наявні можливості, щоби врятувати життя людини або покращити його якість.

Читайте також