Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Новини

Оксана Сивак: Розвиток системи реабілітації – один із пріоритетів МОЗ

7 листопада 2016
739

У Міністерстві охорони здоров’я України планують на базі Республіканської клінічної лікарні відпрацювати методологію та модель надання реабілітаційних послуг, які відповідатимуть міжнародним стандартам.

«На нараді з в.о. міністра доктором Уляною Супрун вирішили розпочати проект на базі закладу, який має вільний ресурс і підпорядкований МОЗ. Це дозволить виграти в часі, завантажити наявну лікувальну мережу і на конкретному пілоті побачити переваги і ризики», - зазначила Оксана Сивак, заступник міністра охорони здоров’я з питань європейської інтеграції.

Заклад обрали після моніторингового відвідування лікарні Оксаною Сивак. Під час візиту з’ясувалося, що наявний ресурс використовують не на повну. Заклад завантажено на 60%.

Вітчизняна система реабілітації потребує суттєвих змін. З цим погоджуються спеціалісти, представники громадськості й споживачі послуг. У межах Республіканської клінічної лікарні МОЗ України затребувані послуги нейрореабілітації, при кардіологічних захворюваннях, травмах.

За словами Оксани Сивак, впровадження такого проекту актуальне і нині, коли кількість пацієнтів, які потребують реабілітації, збільшилося через події на сході України.

Експерти ВООЗ, які здійснювали комплексну оцінку системи реабілітації в Україні, дійшли висновку, що у нашій державі надаються певні реабілітаційні послуги, проте немає загальної системи реабілітаційних послуг в закладах охорони здоров’я, в першу чергу надання інтенсивної реабілітаційної допомоги на гострому та підгострому етапах. Чинне законодавство та суспільні уявлення про реабілітацію не відповідають сучасним світовим принципам. Надання допоміжних засобів відділене від пов’язаних зі здоров’ям реабілітаційних послуг і призводить до недостатніх результатів та марнування ресурсів.

У МОЗ заручилися підтримкою міжнародних партнерів, які вже впроваджували подібні проекти в інших країнах.

Довідково:

Технічні консультації на підтримку розробки національного плану щодо обмежень життєдіяльності, здоров’я та реабілітації для України були ініційовані бюро ВООЗ в Україні та проведені експертною групою з питань обмежень життєдіяльності та реабілітації Міжнародного Товариства Фізичної та Реабілітаційної Медицини (ISPRM).

Потреба у національному плані щодо обмежень життєдіяльності, здоров’я та реабілітації походить з кількох фактів:

- Саме поняття та розуміння “інвалідності” не відповідає сучасному та міжнародно узгодженому розумінню обмежень життєдіяльності та функціонування;

- Законодавство та підзаконні акти щодо реабілітації в Україні фрагментовані, недостатньо координації між уповноваженими міністерствами та організаціями;

- Послуги реабілітації традиційно надаються в курортному середовищі. Немає цілісної системи реабілітаційних послуг, яка буде покривати всі фази та рівні надання допомоги, реабілітаційні послуги недоступні багатьом особам, як їх потребують;

- Кадрове забезпечення реабілітації не досягає світових та європейських стандартів. З одного боку це пов’язано з системою акредитації, яка повністю відрізняється, а з іншого - з недостатніми кадровими можливостями.