Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Новини

На Харківщині в пілотному режимі йде реформа первинної ланки, яку запроваджуватимуть на національному рівні з наступного року

12 жовтня 2016
2596

Досвід реформування первинної ланки в м.Чугуєві (Харківська обл.) є взірцем того, як взявши за основу ідеологію МОЗ, громада спільно з місцевою владою почала втілювати в життя медичну реформу. Про це заявив заступник міністра охорони здоров’я України Павло Ковтонюк за підсумками візиту до Харківщини.

«Проект цікавий тим, що команда Харківської експертної групи разом з місцевою владою підписали спільний меморандум і вже почали реалізовувати реформу, яку МОЗ лише готує до втілення на національному рівні. Ці люди ніколи не чекали вказівки з міністерства, як їм робити реформу, вони просто зрозуміли її ідеологію і почали діяти. Від мене не очікували рецептів, а навпаки пропонували кроки, які б допомогли громаді краще зробити реформи. Наприклад, вони розробили низку змін до санітарних правил і будівельних норм, які дозволять осучаснювати будівлі медзакладів, мають багато побажань щодо спрощення документації і паперової звітності для лікаря первинної ланки. Крім того, ці люди чітко знають, які перепони в бюджетному законодавстві їм заважають, тобто вони давали міністерству чіткі завдання, як допомогти в реформі», - розповів Павло Ковтонюк.

Нагадаємо, на Харківщині в поточному році розпочали підготовку первинної ланки до нової моделі фінансування. Завдяки проекту, який стартував в Чугуєві, «автономію» отримав місцевий Центр медико-санітарної допомоги, а також були створені чотири та будується 5-та амбулаторії, які працюватимуть на основі угод з Центром та отримуватимуть через нього фінансування з бюджету. Крім того, в рамках проекту запроваджуються групові приватні практики, коли по декілька лікарів працюють в команді, готується перехід на контрактні відносини між місцевою владою, яка є розпорядником грошей, і закладами первинної ланки. Паралельно в місті та районі тривають тренінги для лікарів та управлінців. За інформацією учасників проекту, на базі ЦПМСД сформують аутсорсинговий центр, де будуть зосереджені послуги для навколишніх амбулаторій і приватних практик (бухгалтерські, методичні послуги). Тобто замість керівної надбудови Центр перетвориться в обслуговувальну організацію.

Як повідомила Вікторія Мілютіна, член Харківської експертної групи, секретар Постійної комісії Харківської облради з питань соцполітики, охорони здоров'я, реабілітації учасників бойових дій і АТО, наразі готується розпорядження голови Харківської ОДА Юлії Світличної, в якому місцевій владі рекомендовано вивчити питання автономізації медзакладів, провести громадські слухання в усіх районах з роз’ясненнями суті медреформи та звернутися до МОЗ з проханням удосконалити правове поле, скасувавши частину наказів, які заважають реформі.

«Ці люди є прикладом того, як мають йти реформи, – вважає Павло Ковтонюк. – Міністерство повинно розробляти правила гри, а громади – починати їх втілювати у себе. Приклад проектної групи Чугуївського району засвідчує, що зміни в медицині – це абсолютно реально. Перевага цих людей в тому, що до реформи вони будуть значно більш готовими і пройдуть її максимально просто, оскільки вони мають активну позицію. Ми зі свого боку будемо максимально спрощувати це реформування».