Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Новини

МОЗ долучається до Новорічного флешмобу по контролю за ефективністю витрат держорганів

5 січня 2017
2880

МОЗ долучається до Новорічного флешмобу по контролю за ефективністю витрат держорганів і бюджетних установ, який започаткував Олексій Тамразов!

Допоможіть нам проконтролювати Ваші гроші. Примусимо чиновників не тільки не красти, але й максимально ефективно витрачати ресурси.

Закликаємо платників податків контролювати, як витрачаються ваші кошти, не покладаючись лише на правоохоронні органи. А також допомагати чиновникам підвищити якість роботи – вказувати, що можна було зробити краще, де можна купити дешевше.

Для цього зараз маємо чудовий інструмент: електронну систему публічних закупівель Система публічних електронних закупівель ProZorro, яка дає можливість кожному побачити, що за лаштунками державних закупівель. Секрет цього інструменту простий: чим більше ним користуються – тим ефективніше він працює. Але сам по собі він нікого не карає. Він лише робить зловживання і неефективність ВИДИМИМИ. Дає можливість контролювати витрати бюджетних грошей (тобто грошей платників податків). КОЖНОМУ.

Буквально кожен може взяти участь у моніторингу: журналісти, волонтери, підприємці, депутати всіх рівнів, пацієнти і т.д.

Чому флешмоб новорічний? Бо в грудні бюджетні установи поспішають витратити всі "залишки" річних коштів, бо інакше гроші "згорають".

Але закупівлі - це не просто витрачання коштів, це ще й планування, збір інформації, підготовка заявки тощо. Ті замовники, хто все купує в останню мить, не хочуть зайвий раз напружуватись, і тому максимально уникають повноцінних процедур.

За законом, закупівлі до 200 000 грн (товари, послуги) і до 1,5 млн (роботи) можна проводити без відкритого аукціону по спрощеній процедурі. У деяких областях місцеві ради добровільно знизили цей поріг, щоб збільшити позитивний ефект від використання ProZorro, в деяких - ні. Але є й ті, хто використовують порогові значення, щоб приховати власну неефективність. Саме такі закупівлі ми розглянемо сьогодні.

Договір по такій закупівлі має публікуватись не пізніше наступного дня після укладення. Крім того, в договорі мають зазначатись конкретна назва товару, що дозволяє його ідентифікувати, кількість і вартість.

Крок 1. Переходимо на https://prozorro.gov.ua/

Крок 2. В пошуку обираємо - Тип процедури: Звіт про укладений договір, додатково можете обрати свій регіон.

https://prozorro.gov.ua/tender/search/

Крок 3. Переглядайте договори, що здаються вам підозрілими, особливо ті що близькі до 200 000 грн. (Команда МОЗ будемо вам вдячні, якщо ви будете приділяти увагу закупівлям медичних закладів і управлінь охорони здоров’я)

Приклад 1: Кам’янець-Подільська міська лікарня в вересні 2016-го заплатила за напівавтоматичний біохімічний аналізатор LabAnalyt SA (610) 75 000 грн.

https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2016-09-26-000203-b

Приклад 2

199 492 грн, заплатить "Луганська міська станція швидкої медичної допомоги" 92700, Україна, Луганська область обл., Старобільськ, Кірова 67, за 41 позицію побутової техніки.

https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2016-12-22-000144-a/

Крок 4. Пробуємо знайти аналогічний товар, наприклад в інтернет-магазинах, або на тому ж сайті Prozorro чи інших тендерах, щоб оцінити його реальну вартість:

Приклад 1

І бачимо, що "Волноваська центральна районна лікарня" змогла купити той самий аналізатор LabAnalyt SA (610) в грудні 2016-го за 58995,00 грн, https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2016-12-09-001069-b/

Тобто переплата Кам’янець-Подільська складає 16000,00 грн, чи 27 % А це, наприклад, забезпечення одного ліжко-місця на три місяці або Х військових аптечок

Приклад 2

Вартість зазначеної техніки в інтернет-магазинах складає:

10 Холодильник Vestfrost CX451S - 4949 грн

8 Пральна машина Gorenje W7202/S - 6999 грн

12 Праска Tefal FV 1526E1 - 659 грн

11 Мікрохвильова піч Hansa AMG17M70VH - 1505 грн

Разом: 129 945 грн, переплата - 53%

http://comfy.ua/mikrovolnovaja-pech-svch-hansa-amg17m70vh.html

http://comfy.ua/utjug-tefal-fv1526.html

http://bt.rozetka.com.ua/ua/1958307/p1958307/

http://comfy.ua/holodil-nik-s-verhnej-morozilkoj-vestfrost-cx451-s.html

***

Часто покупці несвоєчасно публікують звіти про покупку (має бути один день з моменту його укладення) Наприклад, як "Міська комунальна лікарня №3" Тернопільської міської ради https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2016-12-30-001001-b/

Або не зазначають назву/кількість придбаного, через що неможливо перевірити адекватність ціни, як, наприклад Корюківська центральна районна лікарня https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2016-12-27-000204-b/

Дані про такі випадки також повідомляйте нам (надсилайте інфу на пошту, тегайте МОЗ у фб)

Крок 5. Поширюйте цей мануал і ваші знахідки, чим більшу це приверне увагу, тим важче їм буде це робити і тим більше спонукатиме до ефективного використання коштів.

Тегайте місцеву адміністрацію і МОЗ. Адже РОЗПОРЯДНИКОМ БЮДЖЕТНИХ КОШТІВ НА ОХОРОНУ ЗДОРОВ'Я В РЕГІОНІ ПІСЛЯ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ Є САМЕ МІСЦЕВА АДМІНІСТРАЦІЯ.

Крок 6. Зробіть запит до покупця або подзвоніть, на сторінках тендерів є телефони (конкретної лікарні чи управління охорони здоров’я) з простими запитаннями: Що завадило їм придбати товар по тій ціні, яку знайшли Ви? Яка оцінка в них була в школі з математики? Чому вони неефективно витрачають Ваші гроші? Чи не забанили їх часом в гуглі, на сайті розетки чи конфі?

Для наочності можна зазначити - скільки аптечок, берців, тепловізорів, можна було купити за «надбавку за опт», скільки дітей вилікувати і т.д.

І копію такого запиту, будь ласка, надішліть:

- нам на ел.адресу [email protected] з темою листа prozorro

- на адресу місцевої державної адміністрації

- до управління національної поліції/прокуратури/НАБУ/НАЗК (в залежності від того, хто покупець/замовник і яка сума переплачена)

Крок 7. Опублікуйте відповіді. (не забудьте нас також тегнути :))

Ми зі свого боку обіцяємо проаналізувати цю інформацію і приділити особливу увагу недбалим закупівельникам.

- нам на ел.адресу [email protected] з темою листа prozorro

- на адресу місцевої державної адміністрації

- до управління національної поліції/прокуратури/НАБУ/НАЗК (в залежності від того, хто покупець/замовник і яка сума переплачена)