Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Медичним працівникам

Як попередити стійкість до антибіотиків

13 листопада 2017
20091

13-19 листопада – Всесвітній тиждень правильного використання антибіотиків. Стійкість до антибіотиків (антибіотикорезистентність) сьогодні є однією із найбільш серозних загроз для здоров’я людства, наголошує Всесвітня організація охорони здоров’я. Неправильне використання антибіотиків людьми і застосування їх у тваринництві прискорюють цей процес.  Внаслідок цього, лікування бактеріальних інфекційних захворювань  (пневмонії, туберкульозу тощо) стає важчим: період госпіталізації стає довшим, зростають медичні витрати та показники смертності від інфекційних хвороб.

Чому виникає стійкість до антибіотиків

Антибіотики використовуються для профілактики і лікування бактеріальних інфекційних захворювань. Стійкість до антибіотиків розвивається, коли внаслідок застосування цих препаратів змінюються бактерії: бактерія стає нечутливою до антибіотиків, які використовуються для лікування спричинених нею інфекцій. Тобто антибіотикорезистентність розвивається у бактерій, а не у людей чи тварин. Викликані такими бактеріями інфекції лікувати значно важче, аніж інфекції, спричинені бактеріями, які не мають антибіотикорезистентності.

Причини стійкості до антибіотиків:

 1. Надмірне використання антибіотиків
 2. Недотримання курсу лікування
 3. Надмірне використання антибіотиків у тваринництві і рибництві
 4. Неналежний інфекційний контроль в лікарнях і клініках
 5. Неналежна гігієна і санітарія
 6. Відсутність нових антибіотиків

У ВООЗ наголошують, що навіть у випадку розробки нових препаратів, серйозна загроза антибіотикорезистентності залишиться, якщо не зміниться поведінка кожного з нас.

Профілактика антибіотикорезистентності: що можуть зробити медики

Медики відіграють провідну роль у правильному використанні антибіотиків пацієнтами. Тож звертаємо увагу на 5 ключових рекомендацій працівникам охорони здоров'я щодо попередження поширення резистентності до антибіотиків:

 • Чисті руки

Перед будь-якими маніпуляціями переконайтесь, що ваші руки, інструменти чисті.

 • Призначайте антибіотики виважено

Призначайте антибіотики відповідно до чинних рекомендацій доказової медицини і тільки в тому випадку, якщо вони дійсно необхідні.

 • Не нехтуйте тестом для визначення чутливості до антибіотику

Якщо це можливо, проведіть тест для визначення чутливості до антибіотику.

 • Проінформуйте пацієнта

Зверніть увагу пацієнта на дозування антибіотиків і тривалість лікування.

 • Контролюйте вакцинацію

Стежте, щоб ваші пацієнти були вакциновані відповідно до актуального календаря щеплень.

 

Читайте також